Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: erpub.chnpu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/9756
Назва: Вплив Ips acuminatus Gyll., Ips sexdentatus Boern. на лісові екосистеми регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» (м. Чернігів)
Автори: Свердлов, Володимир Олександрович
Карпенко, Юрій Олександрович
Потоцька, Світлана Олександрівна
Ключові слова: Чернігівське Полісся
регіональний ландшафтний парк «Ялівщина»
соснові насадження
Ips acuminatus
I. sexdentatus
феромонний моніторинг
Дата публікації: 2023
Видавництво: Український журнал природничих наук
Бібліографічний опис: Свердлов В., Карпенко Ю., Потоцька С. Вплив Ips acuminatus Gyll., Ips sexdentatus Boern. на лісові екосистеми регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» (м. Чернігів). Український журнал природничих наук. 2023. Т.6. С. 149–157.
Короткий огляд (реферат): Лісові екосистеми природо-заповідних об’єктів у межах урботериторій є недостатньо вивченими в сучасній природоохоронній науці й потребують подальших досліджень. Соснові насадження міських зелених зон є найбільш важливим і дієвим засобом у формуванні мікроклімату, а також виступають екологічно стабілізуючим чинником територіального середовища. Масове розмноження й розповсюдження на значні території стовбурових шкідників на деревах Pinus sylvestris L. під впливом комплексу екологічних факторів, є одним із значних, що порушують структуру лісових екосистем та сприяють подальшій їх руйнації і зміні видового складу деревостанів. Нами встановлено, що у всиханні соснових насаджень у межах Чернігівського Полісся, а саме на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» (далі – парк) відіграють провідну роль шкідники родини Ipidae. Вони заселяють ослаблені дерева, унаслідок природно-кліматичних змін і надмірного антропогенного навантаження.У межах парку дерева Pinus sylvestris зростають у значно змінених, сильно антропогенізованих лісорослинних умовах, про що свідчить аналіз комплексу характеристик місцезростань й фактичного стану рослинності в цілому. Під час обстеження нами було визначено ділянки в парку, які пошкодженні Ips acuminatus, I. sexdentatus, що викликало поступову деградацію соснових насаджень й формування сухостою.На підставі проведених власних моніторингових досліджень та аналізу, уперше показано результати практичного застосування комплексних технологічних, біотехнічних і природоохоронних заходів боротьби зі стовбуровими шкідниками соснових насаджень на природно-заповідних територіях у межах міських систем. Нами доведено, що для збереження екологічної стійкості соснових угруповань території Чернігівського Полісся, зокрема і парку «Ялівщина» (м.Чернігів) та зменшення негативного впливу комах-ксилофагів, необхідно запроєктувати й використовувати профілактичні й біологічні методи боротьби з стовбуровими шкідниками.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): erpub.chnpu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/9756
Розташовується у зібраннях:Авторські публікації дослідників



Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.